Przyznać trzeba, że medycyna zwierząt egzotycznych jest ciągle rozwijającą się gałęzią medycyny weterynaryjnej
Zainteresowanie bardziej nietypowymi pupilami niż psy i koty wzrasta, a niektórzy nawet kuszą się na sformułowanie, że ,,króliki to nowe psy”. W dzisiejszym poście poruszymy temat profilaktyki, a oczywiście nic nie zapobiega chorobom tak dobrze jak szczepienia. Jakie gatunki szczepi egzotyczny lekarz weterynarii w swojej codziennej praktyce?
Króliki
dwie choroby na jakie szczepimy króliki (zarówno te przebywające na zewnątrz jak i w domu) to:
- wirusowa krwotoczna choroba królików – Rabbit Hemorrhagic Disease (RHD) typu I i II
(nazwana też pomorem królików) - myksomatoza
Dlatego dziś kilka słów więcej an temat RHD. Jest to choroba wywoływana przez kaliciwirus i charakteryzująca się wybitną zaraźliwością. Rozprzestrzenia się wśród naszych uszatych podopiecznych na wiele sposobów: kontakt z chorym królikiem, zanieczyszczona woda i pożywienie, przedmioty, a nawet ludzie i inne zwierzęta. Objawy z jakimi może trafić do naszego gabinetu chory królik zależą od postaci choroby. W ostrej postaci obserwujemy duszność, objawy neurologiczne, wyciek z nosa. Śmiertelność osiąga nawet 100%. Tak samo jak myksomatoza – jest to choroba podlegająca obowiązkowi rejestracji. Myksomatoza to zaraźliwa, wirusowa choroba królików domowych i dzikich. Jeśli chodzi o to jakiej szczepionki używam na co dzień w pracy to jest to Nobivac Myxo-RHD Plus (szczepionka stosowana u królików od 5 tyg. życia, raz do roku). Luty i marzec uznawane są za sezon szczepień królików.
Fretki – jeśli chodzi o fretki to szczepienia obejmują nosówkę i wściekliznę. Nie ma ,,typowych szczepionek dla fretek” dlatego używamy tych przeznaczonych dla psów.
- wścieklizna – jest obowiązkowe jeśli zamierzamy z fretką podróżować. Fretkę szczepimy, gdy ukończy 12 tyg.
- nosówka – (uproszczony schemat): 8 i 12 tydz. życia, później po roku od ostatniego szczepienia i następnie powtarzamy co roku. Jeśli matka fretki nie była szczepiona schemat wygląda inaczej.
Mocno zachęcam do profilaktyki swoich podopiecznych. Jeśli macie wątpliwości co potrzebne jest Waszemu egzotycznemu pupilowi w ramach profilaktyki proponuję skontaktować się z najbliższą egzotycznym specjalistą i zapytać .