,,Anatomia clavis et clavus Medicinae veterinariae”
Do tego, że anatomia prawidłowa na pierwszym roku każdych studiów medycznych jest niezwykle ważna nie trzeba nikogo przekonywać. Jest też prawdziwym postrachem wśród studentów. Dlatego bez zbędnych wstępów przejdźmy do przydatnych porad:
- Zorganizuj się. Dowiedz się z jakich podręczników i innych źródeł korzystać. Informacje na ten temat zdobędziesz na pierwszych wykładach i ćwiczeniach (gorąco polecam chodzić na pierwsze zajęcia wtedy studenci są zapoznawani zasadami zaleczenia przedmiotu), bezpośrednio z Sylabusa i od starszych kolegów. Pamiętaj, że czasami inne podręczniki mogą obowiązywać na różne kolokwia. Dlatego musisz trzymać rękę na pulsie!
- Dowiedz się jakie warunki musisz spełnić, żeby mieć egzamin zerowy (zazwyczaj dodatkowy, wcześniejszy termin egzaminu dla najlepszych studentów) lub być zwolnionym z jakiejś części egzaminu np. praktycznej. Mając jasno określony cel dużo łatwiej będzie go osiągnąć niż bujać w obłokach i wzdychać jak dobrze byłoby mieć zaliczoną anatomię. Najczęściej do zwolnienia kwalifikuje odpowiednia średnia, dlatego na bieżąco monitoruj swoje oceny.
- Planuj. Z anatomią jest jak z maratonem. Nie przygotujesz się do niego doskonale w kilka dni. Przyswojenie tak dużych porcji materiału wymaga ciągłego zaangażowania i najlepiej codziennego powtarzania, sprawdzania wiedzy. Prześledź agendę przygotowaną wcześniej przez Katedrę anatomii i zaplanuj naukę.
- Bądź aktywny. Chodź na wszystkie zajęcia, wykłady, otwarte prosektoria, zadawaj pytania. Zastanawiaj się i kwestionuj to co słyszysz na zajęciach i od znajomych, dyskutujcie na temat przyswajanych treści.
- Rób własne notatki. Oczywiście nie zachęcam tu do przepisywania całych tomów, ale omijałabym szerokim łukiem czyjeś notatki zrobione milion lat temu, przez mało kogo sprawdzone. Twoje notatki mają być przede wszystkim klarowne dla Ciebie, nie muszą wyglądać zniewalająco.
- Nagrywaj się. Nie marnuj czasu jaki musisz przeznaczyć na dojazd na uczelnie, pójście po zakupy. Dlatego dobrym pomysłem jest nagrywanie siebie i słuchanie jak wyliczasz kolejne struktury anatomiczne. Pomaga to też wychwycić błędy jakie popełniasz wypowiadając pewne nazwy. Taką sama funkcję pełni mówienie do siebie, tak jakbyś komuś tłumaczy materiał.
- Sprawdzaj się. Przydatne do tego są wszelkiego rodzaju książki zawierające pytania testowe, repetytoria z pytaniami. Przygotowując się do zdawania szpilek pamiętaj, aby zwrócić uwagę na limit czasu jaki masz na odpowiedź (mierz sobie czas). Zastanów się jakie pytania mogą pojawić na kolokwium, pomyśl o co ty byś zapytał studentów gdybyś był prowadzącym.
Nauka anatomii może być naprawdę sprawiać wiele satysfakcji. Była zdecydowanie moim ulubionym przedmiotem na pierwszym roku, później działałam też w Kole Anatomicznym. Ale nie bez powodu urosła w naszej dziedzinie do rangi przedmiotu praktycznie mitycznego.